Δεν έχετε συνδεθεί

Ομάδες φοιτητών και συνεργατών

Επιφανειακή έρευνα 2001


Η ομάδα του 2001.

Προπτυχιακοί:
Ανδρέου Ιωάννα, Βαή-Βαρβαρινού Δέσποινα, Βήτος Γιώργος, Ιωαννίδου Παγώνα, Κούφα Αθηνά, Μαργαρίτα Νικολοπούλου, Μερτζημεκίδου Γεθσημανή, Ραουζαίου Παυλίνα, Χαραλαμπίδου Εύα.

Ανασκαφή 2002


Η ομάδα του 2002.

Πτυχιούχοι και μεταπτυχιακοί:
Κουτσουμπού Μαρία, Arjona Manuel, Gros Jean-Sebastien, Louyot David

Προπτυχιακοί:
Ανδρέου Ιωάννα, Βαή-Βαρβαρινού Δέσποινα, Βήτος Γιώργος, Βλάμη Μαργαρίτα, Θεοδωρογιάννη Ράνια, Καλαμάρη Σίσσυ, Κούφα Αθηνά, Μουρτιάδου Μαρία, Πανάγου Μαρία, Παπακώστα Χριστίνα, Πιτσιάκου Νίκη, Ραουζαίου Παυλίνα, Σπυροπούλου Κατερίνα, Χαραλαμπίδου Εύα, Παγωμένου Χαριτίνη.

Ανασκαφή 2003


Η ομάδα του 2003.

Πτυχιούχοι και μεταπτυχιακοί:
Κουτσουμπού Μαρία, Τζαβελοπούλου Κατερίνα, Arjona Manuel.

Προπτυχιακοί:
Αντωνίου Ευθυμία, Βλάμη Μαργαρίτα, Καλαμάρη Σίσσυ, Κολόζη Φαιδώρα, Κουτελού Μερσίνη, Λέου Ζαχαρούλα, Μέρμηγκα Ευαγγελία, Μουρτζοπούλου Έλενα, Μουρτιάδου Μαρία, Παράσχου Χρυσούλα, Πορτάρη Αναστασία, Ραουζαίου Παυλίνα, Σπυροπούλου Κατερίνα, Στρινοπούλου Δώρα, Σωτηροπούλου Ευαγγελία-Παναγιώτα, Τερματζίδου Καλλιόπη, Χιώτης Γιώργος.

Καταγραφές 2003

Βαή-Βαρβαρινού Δέσποινα, Βήτος Γιώργος, Καλαμάρη Σίσσυ, Μουρτιάδου Μαρία, υπό την εποπτεία της Χριστίνας Μητσοπούλου.

Ανθρωπολογική και εθνοαρχαιολογική έρευνα 2003

Σεβαστίδου Όλγα.

Ανασκαφή 2004


Η ομάδα του 2004.

Πτυχιούχοι και μεταπτυχιακοί:
Βήτος Γιώργος, Dubois Celine, Κολόζη Φαιδώρα, Κουτσουμπού Μαρία, Μαρκατά Χρύσα, Παγωμένου Χαριτίνη, Πανάγου Μαρία, Rouseeau Aurelie, Σαπουντζής Ιωάννης, Thomas Laure.

Προπτυχιακοί:
Αθανασόπουλος Παναγιώτης, Βλαχάκη Ελένη, Βλάχου Αφροδίτη, Διώτη Αμαλία, Ζορμπά Μαρία, Ιατρίδη Πολυξένη, Καλαβριώτη Ευανθία, Κατσούλης Δημήτρης, Κομνηνάκα Αικατερίνη, Κορασίδου Χριστίνα, Κουκουτάρα Δέσποινα, Κραβαρίτη Αθηνά, Λέου Ζαχαρούλα, Μητσοπούλου Καλλιόπη, Μπαχαρίδης Κων/νος, Ξύδά Μαρία, Παπαδοπούλου Αλίκη, Παπαντωνίου Χριστίνα, Πέτση Κερασία, Πορτάρη Αναστασία, Σαρρίδου Δήμητρα, Στεργιώτου Αντωνία, Στρινοπούλου Δώρα, Σωτηροπούλου Ευαγγελία-Παναγιώτα, Τερματζίδου Καλλιόπη, Τσιγγινου Χρυσούλα, Φραγκούλη Μαρία, Χιώτης Γεώργιος, Χρηστάκη Φωτεινή.

Χερσαία Ανασκαφή 2005


Η ομάδα χερσαίας ανασκαφής 2005.

Πτυχιούχοι και μεταπτυχιακοί:
Βήτος Γιώργος, Braesh Judith, Κουτσουμπού Μαρία, LeGoff Emeline, Lindenthal Michael, Μουρτιάδου Μαρία, Πανάγου Μαρία, Picquette Jennifer, Κουκουλίδου Χρύσα, Κολόζη Φαιδώρα.

Προπτυχιακοί:
Δραγώνας Κωνσταντίνος-Σελεστέν, Καρούζου Ελένη, Λέου Ζαχαρούλα, Νικολαϊδη Νίκη-Λητώ, Τιμοθέου Γιαννάκης, Τσιγγινού Χρυσούλα, Φραγκούλη Μαρία-Ευγενία, Χιώτης Γεώργιος.

Υποβρύχια έρευνα 2005


Η ομάδα υποβύχιας έρευνας του 2005.

ΕΕΑ:
Παναγιώτης Αντωνίου, Αθηνά Πατσούρου.

ΙΑΚΑ:
Παππάς Απόστολος, Σαπουντζής Ιωάννης, Στρινοπούλου Δώρα.

Χερσαία Ανασκαφή 2006


Η ομάδα χερσαίας ανασκαφής 2006.

Πτυχιούχοι και μεταπτυχιακοί:
Βαή Δέσποινα, Βήτος Γιώργος, Κομνηνάκα Κατερίνα, Κουκουλίδου Χρύσα, Κουτσουμπού Μαρία, Παγωμένου Χαριτίνη, Παλιούκας Θόδωρος, Πανάγου Μαρία, Τζουμάκη Χριστίνα, Χιώτης Γιώργος.

Προπτυχιακοί:
Δραγώνας Κωνσταντίνος, Καρούζου Ελένη, Μακρή Ιωάννα-Μαρία, Μόντζαλα Άσπα, Νικολαϊδη Λητώ, Παπαδοπούλου Χαρούλα, Σίγουρα Ελένη, Τιμοθέου Γιαννάκης, Τσιγγινού Χρύσα, Χατζηπλή Παναγιώτα.

Υποβρύχια έρευνα 2006


Η ομάδα υποβύχιας έρευνας του 2006.

ΙΑΚΑ:
Αθανασόπουλος Παναγιώτης, Gros Jean-Sebastien (υποψ. διδ.), Δελλής Απόστολος, Μπίρης Αργύρης, Νικητοπούλου Έλια, Παπαδοπούλου Χρυσάνθη (υποψ. διδ.), Παππάς Απόστολος, Σαπουντζής Γιάννης, Στρινοπούλου Δώρα, Εύα Χαραλαμπίδου.

ZEA HARBOUR PROJECT:
Loven Bjorn (Δρ), Eliassen Sigrid (τοπογράφος).

Υποβρύχια έρευνα 2007


Η ομάδα υποβύχιας έρευνας του 2007.

ΕΕΑ:
Μερσενιέ Λούη.

ΙΑΚΑ:
Abdelhamid Selma, Βαφειάδου Ντίνα, Gros Jean-Sebastien (Δρ), Θεοφάνους Παναγιώτης, Κορρέ Αριστέα, Legoff Emeline, Μπίρης Αργύρης, Νικητοπούλου Έλια, Παπαδοπούλου Χρυσάνθη (υποψ. διδ.), Παππάς Αποστόλης, Perrier Amandine, Σαπουντζής Γιάννης, Στρινοπούλου Δώρα,.Χαραλαμπίδου Εύα.

Καταγραφές 2007

Αλεξανδρίδου Αλεξάνδρα, Καρούζου Ελένη, Νικολαϊδη Λητώ, Πορτάρη Αναστασία, Τιμοθέου Γιαννάκης, Χατζηβασιλείου Δέσποινα, υπό την εποπτεία της Χριστίνας Μητσοπούλου.

Υποβρύχια έρευνα 2008


Η ομάδα υποβύχιας έρευνας του 2008.

ΕΕΑ:
Μερσενιέ Λούη, Οικονομόπουλος Γρηγόρης.

ΙΑΚΑ:
Abdelhamid Selma, Gros Jean-Sebastien (Δρ), Κυπρούλη Βασιλική, Legoff Emeline, Μαζαράκης Αινιάν Στέφανος, Μπίρης Αργύρης, Nielsen Mads, Νικητοπούλου Έλια, Παππάς Αποστόλης, Perrier Amandine, Σακελλαρίου Δανιήλ, Στρινοπούλου Δώρα, Χαραλαμπίδου Εύα (υποψ. διδ.), Χρίστου Ήριννα.

Χερσαία ανασκαφή 2009


Η ομάδα χερσαίας ανασκαφής 2009.

Πτυχιούχοι και μεταπτυχιακοί:
Αλεξανδρίδου Αλεξάνδρα, Βήτος Γιώργος, Δημητρίου Δημήτρης, Ζάχου Ναταλένα, Κουκουλίδου Χρύσα, Κουτσουμπού Μαρία, Νικολαϊδη Λητώ, Παγωμένου Χαριτίνη, Πανάγου Μαρία, Sacco Arianna, Στρινοπούλου Δώρα, Τιμοθέου Γιαννάκης, Χιώτης Γιώργος, Χρίστου Ήριννα.

Προπτυχιακοί:
Avila Ortiz Alfonso, Κουβάτσου Εύα, Λιάπη Ευαγγελία, Παπάζογλου Βασιλική, Στράτου Σταυρούλα, Σωτηρίου Τηλέμαχος, Τρεμπίτσκα Αθηνά.

Υποβρύχια έρευνα 2009


Η ομάδα υποβύχιας έρευνας του 2009.

ΕΕΑ:
Κορρέ Αριστέα, Μερσενιέ Λούη, Οικονομόπουλος Γρηγόρης.

ΙΑΚΑ:
Gros Jean-Sebastien (Δρ), Νικητοπούλου Έλια (υποψ. διδ.), Δημητρίου Δημήτρης, Παππάς Αποστόλης, Perrier Amandine (υποψ. διδ.), Στρινοπούλου Δώρα, Τούρτας Αλέξανδρος, Χρίστου Ήριννα.

Χερσαία ανασκαφή 2010



Οι ομάδες χερσαίας ανασκαφής 2010.

Πτυχιούχοι και μεταπτυχιακοί:
Αλεξανδρίδου Αλεξάνδρα (Δρ), Hashemi Zahra, Θεοχαρίδη Βούλα, Ζάχου Ναταλένα, Παπαθανασοπούλου Βασιλική, Παπανικολάου Ιφιγένεια, Πράππα Όλγα, Sacco Arianna, Stevanovic Jovanka, Τιμοθέου Γιαννάκης, Τσιλογιάννη Γιούλα, Χαρούλη Μαρία, Χιώτης Γιώργος.

Προπτυχιακοί:
Avila Ortiz Alfonso,  Καλογιαννάκη Ελισάβετ, Κονσολάκη Ελευθερία, Κουβάτσου Εύα, Μάινος Αντώνης, Μόχλα Μαρία, Neskovic Anna, Πασπαλιάρη Ίρις, Smart Caroline, Στροπιάννα Ναταλία, Σύρμου Έλλη, Σωτηρίου Τηλέμαχος.

Ομάδα μελέτης:
Βήτος Γιώργος, Βαή Δέσποινα, Μητσοπούλου Χριστίνα (Δρ), Ζυμή Νέλλη (Επίκ. Καθηγήτρια), Παγωμένου Χαριτίνη, Πανάγου Μαρία, Παπανικολάου Ελένη (υποψ. διδ.).

Υποβρύχια έρευνα 2010


Η ομάδα υποβύχιας έρευνας του 2010.

ΕΕΑ:

Μερσενιέ Λούη, Οικονομόπουλος Γρηγόρης.

ΙΑΚΑ:

Δημητρίου Δημήτρης, Ζαρμακούπη Μάνθα (Δρ), Χρίστου Ήριννα, Νικητοπούλου Έλια (υποψ. διδ.), Perrier Amandine (υποψ. διδ.), Σακελλαρίου Δανιήλ, Τούρτας Αλέξανδρος.

Χερσαία αναακαφή 2011



Οι ομάδες χερσαίας ανασκαφής του 2011.

Πτυχιούχοι και μεταπτυχιακοί:
Αλεξανδρίδου Αλεξάνδρα (Δρ), Ζάχου Ναταλένα, Κουντούρη Νήρεια, Μαστρογιάννη Λένα, Μέλλιου Καλλιόπη, Μεντεσίδη Όλγα, Παπαδοπούλου Αδαμαντία, Παπανικολάου Ιφιγένεια, Πράππα Όλγα, Rutter Anya, Σιόβας Δημήτρης, Χιώτης Γιώργος.

Προπτυχιακοί:
Γριμανέλης Δημήτρης, Μακεδόνα Λένα, Μάτσου Αθανασία, Σγάγια Σοφία, Στροπιάννα Ναταλία, Σωτηρίου Τηλέμαχος, Χατζηηλιάδης Σεραφείμ.

Ομάδα μελέτης:
Βήτος Γιώργος, Γατής Παναγιώτης, Θεοδωροπούλου Τατιάνα (Δρ), Κουτσουμπού Μαρία, Ζυμή Νέλλη (Επίκ. Καθηγήτρια), Νικολαϊδη Λητώ, Παγωμένου Χαριτίνη, Πανάγου Μαρία, Τιμοθέου Γιαννάκης, Τσιλογιάννη Γιούλα (Δρ), Χρίστου Ήριννα, +David Hopkins.

Υποβρύχια έρευνα 2011


Η ομάδα υποβύχιας έρευνας του 2011.

ΕΕΑ: Μερσενιέ Λούη, Τζεφρόνης Μανώλης.

ΙΑΚΑ: Ανδρέου Ιωάννα, Δημητρίου Δημήτρης, Ζαρμακούπη Μάνθα (Δρ), Λίγκου Βασιλική, Μιχαήλ Μαρία, Χρίστου Ήριννα, Νικητοπούλου Έλια, Rutter Anya, Σακελλαρίου Δανιήλ, Στεφάνου Τόνια, Τούρτας Αλέξανδρος.

Χερσαία ανασκαφή 2012


Η ομάδα χερσαίας ανασκαφής του 2012.

Πτυχιούχοι και μεταπτυχιακοί:

Bianco Antonio, Γκούτρα Μαρία, Ζάχου Ναταλένα, Hashemi Zahra, Riviere Carine, Τσιλογιάννη Γιούλα (Δρ), Χιώτης Γιώργος, Χρυσαφή Φραντζέσκα

Προπτυχιακοί:
Ανδρεάδη Βασιλική, Ανδρέοβιτς Τατιάνα, Βούλγαρη Κωνσταντίνα, Γριμανέλης Δημήτρης, Δημέγγελη Αναστασία-Μαρία, Θεοδωράκη Δανάη, Κλεισούρα Έρη, Μακεδόνα Λένα, Manoukian Thibaut,   Νεραντζάκη Ανδριάννα, Χατζηνικολάου Ελένη

Ομάδα μελέτης:
Ζυμή Νέλλη (Επίκ. Καθηγήτρια), Θεοδωροπούλου Τατιάνα (Δρ), Κουτσουμπού Μαρία, Μητσοπούλου Χριστίνα (Δρ), Παλαιοθόδωρος Δημήτρης (Επίκ. Καθηγητής), Πανάγου Μαρία, Τσιλογιάννη Γιούλα, ο συντήρητής Λευτέρης Κοσμίδης και ο αρχιτέκτων Αλέξανδρος Γούναρης

Χερσαία ανασκαφή 2013


Η ομάδα χερσαίας ανασκαφής του 2013.

Πτυχιούχοι αρχαιολόγοι:

Ζάχου Ναταλένα, Τσιλογιάννη Γιούλα (Δρ), Χιώτης Γιώργος,

Φοιτητές της αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας:

Georgia Boukouvalas Κων/να Βούλγαρη, Αναστασία Δημέγγελη, Ανδριάνα Νεραντζάκη, Σταυρούλα Κίσσα, Αγγελική Κανέλλου, Ειρηναίος Κατσαγκόλης, Ελένη Κορναράκη, Θωμαή Μαντζιάρα, Αθανασία Μάτσου, Μαριλένα Παντελάκη, Ευανθία Σκόπη, Ειρήνη Χατζηαναστασίου, Μαριάννα Χρυσικοπούλου,

και ο Στέφανος Μαζαράκης Αινιάν (Πάντειο Πανεπιστήμιο).

Μεταπτυχιακοί φοιτητές:

Δημήτρης Γριμανέλης (ΙΑΚΑ-ΠΘ), Κατερίνα Νάνου (Γλασκώβη), Kevin Hunter (San Fransisco), Chloé Chaigneau (Paris 1), Sabine Nodin (Lille).

Αποτυπώσεις-τοπογραφικές εργασίες:

Γιώργος Χιώτης, Α. Μαζαράκης Αινιάν. Ο αρχιτέκτων Αλέξανδρος Γούναρης ολοκλήρωσε το μελάνωμα των τομών και όψεων της ανασκαφής του 2002-2006.

Αεροφωτογράφιση:

Κώστας Ξενικάκης.

Ομάδα μελέτης:

Αλεξανδροπούλου Άννα, Βαή Δέσποινα, Κουτσουμπού Μαρία, Παλαιοθόδωρος Δημήτρης (Επίκ. Καθηγητής), Παγωμένου Χαριτίνη, Πανάγου Μαρία, Τσιλογιάννη Γιούλα, η φωτογράφος Ουρανία Ησυχίδου, ο σχεδιαστής αρχαιολογικών ευρημάτων Γιάννης Νάκκας, καθώς και ο συντηρητής Λευτέρης Κοσμίδης.

Μελέτη 2014


Η ομάδα μελέτης του 2014.

Πτυχιούχοι αρχαιολόγοι:

Δρ Αλεξανδρίδου Αλεξάνδρα, Δρ Αλεξανδροπούλου Άννα, Κουτσουμπού Μαρία, Παλαιοθόδωρος Δημήτρης (Επίκ. Καθηγητής), Πανάγου Μαρία, Παπαδοπούλυο Ζαχαρούλα, Δρ Τσιλογιάννη Γιούλα και η νέα συνεργάτης (Δρ Ανναρέτα Τουλουμτζίδου, υπεύθυνη για τη μελέτη των χάλκινων από το ιερό).

Φοιτητές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας:

Αθανασία Σκυλίτση, Αικατερίνη Χαραυγιά, Ελένη Χατζηνικολάου, Κων/νος Γιαννόπουλος, Κων/νος Σδρόλια.

Φοιτητές άλλων πανεπιστημίων:

Άγγελος Αγγελίδης (Μεταπτυχιακό Στατιστικής ΕΚΠΑ), Στέφανος Μαζαράκης Αινιάν (Πάντειο παν/μιο), Kevin Hunter (παν/μιο San Fransisco).

Αποτυπώσεις-τοπογραφικές εργασίες:

Γιώργος Χιώτης, Α. Μαζαράκης Αινιάν.

Αεροφωτογράφιση:

Κώστας Ξενικάκης.

Φωτογράφιση:

Ουρανία Ησυχίδου.

Σχεδίαση ευρημάτων:

Γιάννης Νάκκας, Ναταλένα Ζάχου.

Συντήρηση ευρημάτων:

Λευτέρης Κοσμίδης.

Μελέτη 2015


Η ομάδα του 2015.

Πτυχιούχοι αρχαιολόγοι:

Δρ Αλεξανδρίδου Αλεξάνδρα, Επικ. Καθ. Ελένη Ζυμή, Κουτσουμπού Μαρία, Δρ Ανναρέτα Τουλουμτζίδου.

Φοιτητές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας:

Γριμανέλης Δημήτρης (μεταπτυχιακός), Δαλακούρα Αλεξάνδρα, Καραλή Μαρία, Καχριμάνη Σοφία, Κολοφωτιά Εύα, Λέφα Ευαγγελία, Λιβογάννη Πολυξένη, Πράπα Μαλαματή, Πάρρα Αγορή-Ιωάννα, Παναγοδήμου Ιωάννα, Πετούση Βασιλική, Σουκιά Ζωή, Τσίρκα Βαρβάρα, Φώτου Ευαγγελία (προπτυχιακές).

Φοιτητές άλλων πανεπιστημίων:

Kevin Hunter (παν/μιο San Fransisco).

Αποτυπώσεις-τοπογραφικές εργασίες:

Γιώργος Χιώτης, Γουλιέλμος Ορεστίδης, Α. Μαζαράκης Αινιάν.

Αεροφωτογράφιση:

Κώστας Ξενικάκης, Συμεών Γεσαφίδης.

Φωτογράφιση:

Ουρανία Ησυχίδου.

Σχεδίαση ευρημάτων:

Γιάννης Νάκκας.

Συντήρηση ευρημάτων:

Λευτέρης Κοσμίδης, Βάλυ Μαϊδου.

Χερσαία ανασκαφή 2016



Οι ομάδες της ανασκαφής του 2016.

Προπτυχιακοί φοιτητές Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Ανατολίτης Γιώργος, Γκουντρουμπή Βάσω, Δαλακούρα Αλεξάνδρα, Εύα Κολοφωτιά, Λένα Μακεδόνα, Λάμπρου Δήμητρα, Λέφα Ευαγγελία, Λιβογιάννη Πολυξένη, Παπαθανασίου Φλώρα, Πράππα Μαλαματή, Ράρα Αγορή-Ιωάννα, Σαντιξή Ειρήνη-Χρυσοβαλάντου, Σουκιά Ζωή, Τανάγιας Αθανάσιος, Τσίρκα Βαρβάρα, Τσιάτσιου Αγγελική

Μεταπτυχιακοί φοιτητές από Πανεπιστήμια του Εξωτερικού

Πανεπιστήμιο Paris I-Panthéon/Sorbonne: Sarah Bilson, Pauline Meunier, Louis Pirat
Πανεπιστήμιο Paris IV-Sorbonne: Aline Dauvillier, Valentine Fichet, Alizée Martins, Daria Sivacheva
Πανεπιστήμιο Nancy: Marion Aubry

Υποψήφιοι διδάκτορες

Ζαχαρούλα Παπαδοπούλου (πανεπιστήμιο Θεσσαλίας)
Kevin Hunter, υποψ. διδάκτωρ (πανεπιστήμιο Cincinnati)

Άλλοι συνεργάτες

Δημήτρης Παλαιοθόδωρος Επίκ. Καθηγητής πανεπιστημίου Θεσσαλίας
Cecilia d'Ercole, Καθηγήτρια Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales
Γιώργος Χιώτης, αρχαιολόγος

Τεχνικοί συνεργάτες

Γουλιέλμος Ορεστίδης, Αρχιτέκτονας
Λευτέρης Κοσμίδης, Συντηρητής
Κώστας Ξενικάκης, Συμεών Γεασφίδης, φωτογράφοι

Ομάδα Εθελοντών ΣΠΕΛΕΟ

Βασιλοπούλου Κατερίνα, Καρατζημας Γιώργος, Λουκά Άνια και Νικολαΐδης Στέφανος